Probiotična čistila: kaj je notranji mikrobiom
Na kakovost zraka in splošnega počutje v zaprtih prostorih vplivajo vsa živa bitja v njem. Vse mikroorganizme v notranjem okolju in njihove stranske produkte imenujemo notranji mikrobiom.
Kaj je notranji mikrobiom?
Notranji mikrobiom je kompleksna skupnost, ki jo sestavljajo vsi živi mikroorganizmi v notranjem okolju ter njihovi delci in stranki produkti. Mikrobiom, ki nas obdaja je raznolik in dinamičen, saj se stalno spreminja. Sestavljajo ga bakterije, virusi, glive in drugi enocelični mikroorganizmi. Ti mikroorganizmi so lahko rastoči ali neaktivni in so prisotni v različnih življenjskih fazah, kot so spore in rastoče celice. Notranji mikrobiom vključuje tudi nežive tvari, kot so delci mikroorganizmov ali snovi, ki jih proizvajajo mikroorganizmi.
Kaj je normalen notranji mikrobiom?
Vsaka stavba ima svoj lasten mikrobiom, zato ne moremo govoriti o običajnem ali tipičnem notranjem mikrobiomu, ki bi bil prisoten v vseh domovih ali stavbah. Notranji mikrobiom je odvisen od številnih dejavnikov, vključno z ljudmi v njem ali hišnimi ljubljenčki ter njihovim obnašanjem, nanj vpliva tudi gradbeni material, iz katerega je zgrajena stavba, lokacija, podnebje in način vzdrževanja.
Na splošno testiranje na prisotne mikroorganizme, vonjave ali kemične spojine, ki jih sproščajo mikroorganizmi, ni potrebno. S testiranjem ali vzorčenjem lahko sicer ugotovite, kateri mikroorganizmi so prisotni v prostoru, vendar je to precej drago in se običajno izvaja le v raziskovalne namene. Ne pozabite, da ni standarda za normalen ali zdrav mikrobiom in da bodo nekateri mikroorganizmi vedno prisotni v prostoru. Čeprav vemo, da je v zaprtih prostorih mogoče najti različne populacije mikroorganizmov, se moramo še veliko naučiti o njihovem medsebojnem vplivu, vplivu na okolje ter na človeške in živalske prebivalce stavb. Pomembno je poudariti, da v pravilno vzdrževanih okoljih ne sme biti vidnih plesni ali drugih mikrobov, ker so potencialno lahko škodljivi za naše zdravje. Takoj, ko opazimo rast plesni, jo moramo nujno odpraviti.
Kako notranji mikrobiom vpliva na zdravje?
Ljudje se vsak dan srečujemo z mikroorganizmi, ki imajo lahko nevtralne, koristne ali škodljive učinke, odvisno od osebe, njenega splošnega zdravstvenega stanja in številnih drugih spremenljivk. Nekateri mikroorganizmi ali njihovi produkti so povezani z alergijami ali astmo, vendar lahko izpostavljenost nekaterim mikroorganizmom v zgodnjem življenjskem obdobju otroke tudi zaščiti pred alergijskimi reakcijami. O neposrednih in posrednih povezavah med človekom in mikrobiomom v zaprtih prostorih še vedno ni veliko znanega. Številni raziskovalni projekti si prizadevajo razumeti medsebojne vplive med mikrobiomom, notranjim okoljem in zdravjem ljudi.
Zgornja animacija prikazuje, kako mikroorganizmi vstopajo, izstopajo in se gibljejo po notranjem mikrobiomu. Večina mikroorganizmov v zaprtih prostorih prihaja od ljudi, hišnih ljubljenčkov, škodljivcev kot so miši in podgane, zraka, vode in območij aktivne rasti mikroorganizmov v notranjem prostoru. Ko se mikroorganizmi usedejo na površine, lahko ponovno vstopijo v zrak z resuspenzijo, tj. dvigovanjem prahu ali umazanije. To se zgodi, ko se ljudje in hišni ljubljenčki premikajo po domu in opravljajo različne dejavnosti. Na rast mikroorganizmov in njihovo resuspenzijo v zaprtih prostorih vplivajo značilnosti in pogoji v sami stavbi, kot so gradbeni materiali, temperatura in vlažnost, kondenzacija ali uhajanje vode ter pretok zraka. Na to, kako se mikroorganizmi premikajo z zrakom v zaprtih prostorih, vplivajo tudi sistemi ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije, odpiranje oken in vrat ter uporaba ventilatorjev.